Konsultacja Seksuologiczna

KONSULTACJA / PSYCHOTERAPIA SEKSUOLOGICZNA

Konsultacja seksuologiczna ma charakter rozmowy z seksuologiem, odbywającej się w bezpiecznej, intymnej atmosferze, w której pacjent/para opowiada o swoich dylematach dotyczących sfery seksualnej. Sfera erotyczna jest najbardziej intymnym obszarem naszego życia, dlatego specjalista podchodzi do problematyki pacjenta/pary z empatią, bezstronnością i dużym zrozumieniem.

Pierwszorazowa konsultacja seksuologiczna jest spotkaniem z seksuologiem, mającym na celu poznanie niepokojącego problemu pacjenta/pary w sferze seksualnej. Specjalista przeprowadza z pacjentem/parą wywiad, w którym może poruszać m. in. kwestie dotyczące dotychczasowych doświadczeń seksualnych (np. pierwszego stosunku), stanu zdrowia, przebytych chorób i urazów. Informacje te są kluczowe do postawienia diagnozy, gdyż niektóre choroby somatyczne (nadciśnienie, cukrzyca czy schorzenia o podłożu hormonalnym) mogą prowadzić do zaburzeń seksualnych. Czasem istnieje potrzeba większej ilości spotkań by postawić diagnozę, zalecić przeprowadzenie badań laboratoryjnych, czy też innych badań specjalistycznych.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji, seksuolog stawia diagnozę, w której przedstawia metody terapeutyczne i dalszy proces leczenia, mający na celu zniwelowanie trudności. W zależności od występujących problemów i czasu ich trwania, konsultacja i terapia seksuologiczna przebiega na różnym poziomie złożoności. Istnieją osoby, dla których wystarczająca jest jednorazowa konsultacja, by osiągnąć oczekiwaną zmianę. Większość pacjentów stanowią osoby będące w stałym procesie terapeutycznym – psychoterapii seksuologicznej. Czas trwania indywidualnej konsultacji/psychoterapii seksuologicznej wynosi około 50 minut, a konsultacji/psychoterapii pary 50-90 minut. Ten rodzaj wsparcia trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy, a tempo zmian uzależnione jest od aktywności pacjenta/pary, czynnego wypełniania zaleceń terapeutycznych, zaangażowania i współpracy z seksuologiem.

Wskazania do konsultacji seksuologicznej

Przykładowe wskazania do konsultacji seksuologicznej:

  1. zaburzenia popędu seksualnego (obniżony popęd, wzmożony popęd);
  2. zaburzenia erekcji (erekcje niepełne, zanikające, brak erekcji);
  3. zaburzenia orgazmu, problemy z jego osiągnięciem (anorgazmia);
  4. kompulsywna, nietypowa masturbacja,
  5. uzależnienie od pornografii, seksu;
  6. zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony, wsteczny)
  7. zaburzenia podniecania seksualnego;
  8. bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia);
  9. niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica);
  10. występujący lęk przed stosunkiem;
  11. trudności w komunikacji w sferze seksualnej;
  12. problemy z tożsamością seksualną (akceptacją swojej orientacji seksualnej lub płci);
  13. zaburzenia preferencji seksualnej (dewiacje seksualne);
  14. dysforia płciowa (transseksualizm);
  15. i inne.

JAK PRZEBIEGA KONSULTACJA SEKSUOLOGICZNA W NASZEJ PLACÓWCE?

W Warszawskiej Pracowni Psychoterapii konsultacja seksuologiczna indywidualna trwa 50 minut, a konsultacja pary 50 minut lub 90 minut. Seksuolog przywiązuje uwagę do przebiegu całej konsultacji, zapewniając pacjentowi/parze w trakcie wizyty największy komfort i wsparcie relacjonowanych często skrywanych trudności. Diagnoza obejmuje od jednego do kilku spotkań ze specjalistą seksuologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i ewentualnych badaniach kwestionariuszowych przedstawia, możliwe sposoby i metody terapii prowadzące do rozwiązania zgłaszanego problemu. Cennym uzupełnieniem procesu diagnostycznego jest spotkanie z partnerem/partnerką osoby zgłaszającej się do seksuologa.

Jeśli zmagasz się z dylematami wokół własnej seksualności i tożsamości skontaktuj się z seksuologiem Warszawskiej Pracowni Psychoterapii, który pomoże Ci uzyskać większą satysfakcję z życia seksualnego i przezwyciężyć różnego rodzaju trudności.